Erdőkert és hatékony kéziszerszámok

2019. november 23.-án tartott tanfolyamunkon Juhász Attila (kertész, agrármérnök) és Kovács Péter (kovács, kéziszerszám specialista) vezették be a résztvevőket egy ősz végi erdőkert világába…

Attila beszélt a permakultúrás erdőkertről, és bemutatta nekünk ezt a csodálatos, ezer arcú ligetet.

A tanfolyam helyszíne egy olyan nagyszékelyi porta volt, amely területe körülbelül egy évtizede még egy sivatagszerűen élettelen szántóföld volt. A házigazdák, Attila és Renáta inspiráló tevékenysége folyamán néhány év alatt szárba szökkent itt a vegetáció. A jelenlegi rendszer kialakulásában egyaránt szerepet játszott a gondos tervezés és a természet szabad burjánzása. 

A délután folyamán a résztvevők a gyakorlatban is bekapcsolódtak az aktuális munkafolyamatokba.  Késő őszi tevékenységeket próbálhattak ki. Gondosan kiritkítottak egy túlságosan sűrű erdőrészt, tüzelőt gyűjtöttek és aprítottak. A szerszámok szakszerű használatában segítette őket Péter, aki ezt megelőző előadásában a kéziszerszámok titkos fortélyait osztotta meg. Szerinte az eredményes, hatékony kétkezi munkának nem feltétele, hogy megerőltető legyen. Gyakran kevesebb, mint fele energiából el lehet elvégezni ugyanazt a munkát, ha a szerszámot megfelelően választottuk, megfelelő állapotban van és célszerűen, hatékonyan tudjuk használni is. 

Mi az erdőkert?

Egy természetközeli struktúrán alapuló, organikus, szukcesszív fejlődésű rendszer. A ligetes elrendezésű fás vegetáció gerincét az élelmet adó, gyümölcstermő fajok adják. Kiemelkedően nagy erénye a sokszínű haszonvét, mivel az élelemtermelés mellett más hasznosítási elemek, például tüzifa, szerszámfa, élőhelykialakítás és állattartás beillesztése is fontos szerephez jutnak. 

Jagodics Edit